در حال ساختن آینده‌ایم

۳ دلیل برای اینکه بدانید چرا وزن کم نمی‌کنید

0 15

آیا زمانی که در آینه به خودتان نگاه می‌کنید با عشق و علاقه است یا با نارضایتی؟ آیا برای درمان چاقی و کاهش وزن خود ترجیح می‌دهید بدون برنامه رژیم بگیرید یا به متخصص روانشناسی و روانشناسی تغذیه مراجعه می‌کنید؟

1. نگرش شما نسبت به خود چگونه است؟

اولین مانع برای وزن کم کردن و لاغر شدن دلایلی است که برای این کار دارید که این دلایل نتیجه عکس می‌دهند. شما وقتی در آینه خودتان را می‌‌بینید، شاید همان تصویر شما در آینه مشکل اصلی باشد. تصویر شما در آینه شاید به دلایلی از نظر اندامی یا روحی برایتان ناخوشایند باشد. اگر به دلیل دوم یعنی از نظر روحی از تصویرتان در آینه ناراضی باشید، احتمالا آن را لایق نگاه‌های تحقیرآمیز خود و دیگران می‌دانید. در این صورت باید کاری بکنید تا تصویر شما در آینه لایق نگاه‌های گرم و احترام آمیز باشد.

اگر به دلیل جسمی و از اندام خود که در آینه می‌بینید، ناراضی هستید باید بپذیرید چه تغییراتی را می‌توانید در اندام خود انجام بدهید و چه تغییراتی را نمی‌توانید. حالا شما به اطلاعات زیادی درباره نوع مصرف کالری و تاثیر تمرینات ورزشی بر اندام خود در اختیار دارید تا بتوانید با کاهش وزن‌تان به اندامی خوش فرم برسید و از نگاه کردن به آن در آینه لذت ببرید.

خوب است بدانید که رشته روانشناسی، گرایش تغذیه نیز دارد و به شکل علمی به شما در کاهش وزن کمک می کند.

ولی بر مبنای تجربیات من به عنوان یک روانشناس، برخلاف متخصصان تغذیه و یا سایر افرادی که با کسانی سروکار دارند که در صدد لاغر شدن هستند، مشکل اصلی، تصویری که در آینه می‌بینید و از آن و اندامتان ناراضی هستید، نیست. بلکه مشکل اصلی خودتان هستید. خود شما که از شخصی که در آینه می‌بینید متنفر هستید. هر ایرادی که از خودتان می‌گیرید، هر مقایسه‌ای که بین اندام خود و یک اندام ایده‌آل می‌کنید و روی نقص‌های خود تمرکز می‌کنید تبدیل به تازیانه‌ای می‌شود که با آن به خودتان شلاق می‌زنید.

در این صورت، هر چقدر هم اطلاعات زیادی درباره کالری‌هایی که مصرف می‌کنید یا میزان کالری که باید بسوزانید، داشته باشید، باز هم نمی‌توانید به آن وزنی که شما را راضی می‌کند، برسید. حتی ممکن است نتیجه عکس هم داشته باشد و باعث اضافه وزن شما شود.

مشاوران روانشناسی تغذیه، برنامه کاهش وزن را به صورت علمی و آزموده شده به مراجعین ارائه می دهند.

وقتی کسی تحقیر شود، تنها زمانی می‌تواند این تحقیر را تحمل کند که جایگاه اصلی خود را بشناسد. اما وقتی این تصویر تحقیرشده در آینه، سعی می‌کند از خودش دفاع کند، یا تصویری تخریب شده سعی می کند هدایت و رهبری کاری را به عهده بگیرید، و یا این هیولایی که می شناسید با لباسی زیبا سعی می کند به شخصی از جنس مخالف نزدیک شود و به او ابراز علاقه کند، آنگاه ما از روی نگرانی یا با تحقیر، او را با بی‌رحمی سر جایش می‌نشانیم.

وقتی شما از کسی که در آینه می‌بینید متنفر باشید، هر تلاشی که برای بهتر کردن آن انجام دهید، تنفر شما را از آن بیشتر می‌کند.

یادتان باشد برای چه می‌خواهید اندام مناسبی داشته باشید. آیا برای سلامتی می‌خواهید لاغر شوید یا صفحات اینستاگرامی شما را به چیز دیگری تبدیل کرده‌اند؟

علاوه بر این، شخص در آینه، زیر تحقیر یا اهانتی که به او می‌کنید، تمایلی برای کاهش وزن ندارد. او مانند ورزشکار یا هنرمندی است که مربی‌اش او را به زور به سمت عالی شدن هدایت می‌کند. اگر هم به موفقیت دست پیدا کند، مربی‌اش افتخار این موفقیت را از آن خود می‌کند یا حتی بدتر، این موفقیت را نتیجه زورگویی‌ها و اجبار خودش می‌داند.

شما وقتی در شرایط سخت و ناخوشایند و تحت زورگویی‌های بی‌رحمانه، سعی کنید وزن خود را کاهش بدهید، باعث می‌شود که به جای رسیدن به وزن ایده‌آل یا اندام مناسب، دچار احساس اسارت یا تسلیم شدن شوید.

همچنین، اگر او تنها در زمانی که تمام حواسش به خودش است از خوردن غذای زیادی خودداری کند، در وقت‌هایی که حواسش نیست و زمان‌هایی که جزو برنامه رژیمش نیست، پرخوری می‌کند.

درواقع اگر شما مدام حواستان به خودتان باشد، می‌توانید رژیم خود را رعایت کنید و وزن‌تان را کاهش دهید ولی این برایتان گران تمام می‌شود چون دچار رنج و عذاب می‌شوید. شما به محض اینکه تمرکزتان را از روی برنامه کاهش وزن بردارید، دوباره وزن‌تان برمی گردد.

عدم مراجعه برای دریافت برنامه به متخصص روانشناسی تغذیه، می تواند شما را ناامید و مایوس کند.

قبل از اینکه به فکر کاهش وزن باشید باید روی چیز دیگری کار کنید. درواقع شما باید یاد بگیرید که خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان ارزش دهید. وقتی به همان تصویر چاق خود در آینه نگاه می‌کنید باید مانند نگاه یک مادر به فرزندش یا نگاه یک دوست به دوست صمیمی دیگرش با محبت و علاقه باشد.

به جای اینکه به خودتان کلمات زشتی حواله کنید و بگویید چاق و بی‌خاصیت هستید، سعی کنید مهربانانه‌تر برخورد کنید و با خودتان بگویید که اگر از ظاهرتان راضی نیستید، می‌توانید برای تغییر آن کاری انجام دهید. اگر نحوه درست حرف زدن با خودتان را بلد نیستید، می‌توانید از یک مشاور روانشناس کمک بگیرید تا به شما یاد بدهد که چطور خودتان را عزیز نگه دارید.

در نتیجه، می‌توانید مانند والدین با محبتی که فرزندِ کنجکاوِ خود را با اشتیاق و رضایت خودش، به کلاس‌های مهارت آموزی می‌برند، شما هم تصویر چاق در آینه را با خواست قلبی و رضایت کامل، لاغر کنید؛ نه مانند والدین زورگویی که همراه با فرزند غمگین و ناراضی خود به دنبال کلاس‌های آموزشی هستند که از فرزندشان چیزی بسازند که دلخواه و موردعلاقه خودشان است نه فرزندشان.

2. تاثیر نگاهی که به خودتان دارید

در اغلب مواقع، حس تنفر شما نسبت به کسی که در آینه می‌بینید، منجر به واکنش‌های بدی مانند خودستایی از خودتان یا انکار شخصیت خود می‌شود. شما اگر فرزند زشتی داشته باشید دو راه پیش پای شماست؛ یا او را تشویق و حمایت می‌کنید که با همان زشتی خود در جامعه حضور داشته باشد و یا اینکه با انکار یا ستایش بی‌مورد و نادرست سعی می‌کنید روی ناامیدی و نگرانی‌های اولیه‌اش سرپوش بگذارد درحالیکه با این کار، زمینه برای افسردگی و ناامیدی‌اش در آینده فراهم می‌گردد.

آیا کسی را می‌شناسید که بعد از شنیدن جملات زیبا و تعریف از زیبایی‌اش ناراحت شده یا روحیه‌اش را از دست داده باشد؟ قطعا وقتی به خودتان بگویید که زیبا هستید، همین تاثیر را روی شما خواهد داشت. وقتی کسی یک عکس سلفی از خودش می‌گیرد و در صفحه مجازی خود در فیسبوک یا اینستاگرام پست می‌کند، دوستانش کامنت های مثبت برایش می‌گذارند و از زیبایی‌اش تعریف می‌کنند.

اما چیزی که همیشه برای من سوال بوده این است که آیا آنها با تعریف های خود سعی می‌کنند که اعتماد بنفس دوست خود را بالا ببرند یا او را ارزیابی کنند. آیا دوستان برد پیت به او می‌گویند که چقدر زیبا و جذاب است؟ بعید می‌دانم.

مایکل کارسون استاد رشته روانشناسی در دانشگاه دنور

نقطه مقابل تحقیر و سرزنش، تعریف و چاپلوسی نیست که شما را وارد رقابت در زیبایی می‌کند. بلکه در حقیقت، نقطه مقابل آن، ارزیابی واقعی از خودتان است که شما را از رقابت برای زیبایی دور نگه می‌دارد.

«زیبایی جسمی» زمانی می‌تواند مفید و مثبت باشد که به این معنی باشد: من جسم و اندام خودم را دوست دارم چون منبع لذت‌های بیولوژیکی برای من است، نقطه ارتباط و اتصال من با دیگران و ابزاری برای انتقال روح و شخصیت من است. اما متاسفانه در بسیاری از مواقع برداشت ما از جسم و بدن‌مان اینطور است: من به خوشگلی او هستم. درحالی که این تعبیر از زیابیی بیشتر ترسناک است تا زیبا.

3. شما موجوی خاص و متفاوت نیستید

برای کاهش وزن باید بتوانید خودتان را با قانون بقاء انرژی هماهنگ کنید. چون اگر خودتان را نسبت به قوانین طبیعت برتر بدانید، ممکن است دچار حس محروم ماندن یا تسلیم شدن شوید. ممکن است ما قانون جاذبه را نادیده بگیریم و بسیاری افراد دیگر حتی فقط با این باور که برخی می‌توانند در هوا شناور بمانند، از هماهنگ بودن با جاذبه خودداری کنند (اما الان روی زمین و در شرایط نرمال زندگی می‌کنیم!)

ما از این واقعیت که نمی توانیم زمان را متوقف کنیم، متنفر هستیم و دوست داریم تا ابد زنده بمانیم. یا به قرارهایمان دیر می‌رسیم چراکه نمی‌توانیم بپذیریم 1 ساعت یعنی 60 دقیقه و نه بیشتر!

دوست داریم باور کنیم که با خوردن شیرینی یا کیک، کالری زیادی به بدن خود وارد نمی‌کنیم. اما برای اینکه بتوانیم به هدف اصلی یعنی کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده‌آل برسیم باید بتوانیم با قوانین و واقعیت‌های دنیای زمینی کنار بیاییم. ما باید بپذیریم که موجودات فیزیکی و مادی هستیم و نمی‌توانیم مثل فرشته‌ها یا ارواح زندگی کنیم.

اما باز هم مثل همیشه، مشاوره می‌تواند به کمک شما بیاید. البته اگر مشاور خوبی را انتخاب کنید که برنامه دقیقی برای شما درنظر بگیرد و به شما کمک کند که با اشتیاق و علاقه، سختی‌های کار را بپذیرید و بگذرانید تا اینکه شما را از این سختی‌ها راحت کند.

هر فردی در اینستاگرام با ۳ کلمۀ «مشاور»، «تغذیه» و «تناسب اندام»، نمی‌تواند راه‌گشای شما باشد بلکه حتی می‌تواند شما را از آنچه که به دنبالش هستید، سرخورده و ناامید نماید.

به عبارت دیگر، این مشاور می تواند با حرف‌های خود شما را قانع کند که برنامه‌های خود را با قوانین فیزیکی طبیعت هماهنگ کنید و با گفتگوهای دلسوزانه به شما کمک می‌کند تا با انعطاف پذیری بیشتری با این قوانین هماهنگ شوید و با احترام و ارزش گذاشتن به خودتان به رژیم خود ادامه بدهید.

مطلبی که خواندید، ترجمه و اقتباسی بود از نوشتۀ دکتر Michael Karson! او استاد روانشناسی در دانشگاه دنور است و کتابی در فوریه 2020 تحت عنوان «سکس، عشق و آدم‌کشی» منتشر کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.