در حال ساختن آینده‌ایم

فعالیت هایی در منزل برای کمک به رشد شخصیت بزرگسالان

0 28

در این مقاله قصد دارم شیوه کاربردی خود را که در خانه برای رشد شخصی خودم انجام می‌دهم در اختیار شما هم قرار دهم. این شیوه نه تنها برای روانشناسان، مشاورین و مربی‌ها بسیار ارزشمند است بلکه به هر فرد عادی کمک می‌کند که رشد شخصیت بهتری برای خود به همراه داشته باشد.

چه کارهایی در خانه برای رشد شخصیت می‌شود انجام داد؟

من معمولا در دقایق پایانی جلسه مشاوره خود با مراجعین خود، از آنها می‌خواهم تا خلاصه‌ای از مطالبی که در طول جلسه یاد گرفته اند و می‌خواهند به ذهنشان بسپارند را ارائه دهند. این کار باعث می‌شود که آنها به تمام مطالبی که از ابتدای جلسه شنیده و یاد گرفته‌اند دقت کنند نه فقط مطالبی که در انتهای جلسه یادشان مانده است.

پاسخ مراجعه کننده به من، مقدمه سوال بعدی من از اوست: «پس تمرینی سراغ داری که بخواهی به عنوان فعالیت در منزل انجام بدهی؟» من تا جایی که امکان داشته باشد سعی می‌کنم طوری سوال بپرسم که جواب مثبت را از او بگیرم چون فعالیت‌های در منزل که توسط خود مراجعه کننده تکلیف شود مزایای زیادی دارد از جمله اینکه میزان انگیزه، تاثیر بر خود و همچنین مدت زمانی که در اختیار دارد را تعیین می‌کند.

موفق شدن در ارتقا و بهتر کردن رفتار انسان ها و کمک به رشد شخصیت ایشان، اراده قوی می خواهد

تایید و پذیرش آن از سوی من هم باعث قوی‌تر شدن اراده او می‌شود. به این معنی که گاهی اوقات از او می‌پرسم: «آیا فکر می‌کنی این کار عاقلانه‌تر است یا آن کار (ایده خودم را می‌گویم)؟»

اگر او آماده پذیرش ایده و نظر من نباشد من هم نظر او را نمی‌پذیرم. یا اگر نظر درستی و مفیدی داشته باشد احتمالا از او چنین سوالی می‌پرسم: «فکر می کنی دلیل اینکه این فعالیت یا تکلیف در خانه را انتخاب کرده‌ای، چیست؟»

نمونه‌هایی از فعالیت‌های در منزل

  • حداقل تا پایان امروز، هر بار که در حال نوشیدن چیزی هستید، به خودتان یادآوری کنید که چه رفتاری را می‌خواهید در طول این هفته تغییر دهید و آن را با صدای بلند به خودتان بگویید. (یا بنویسید)
  • تا انتهای روز، لیستی از جستجوهایی که در ارتباط با کار مدنظرتان انجام داده‌اید را تهیه کنید.
  • در گوگل به دنبال مقالاتی برای نحوه سخنرانی در جمع بگردید. سعی کنید از این مقالات چیزهایی یاد بگیرید و حداقل 3 ترفند از میان آنها برای تمرین کردن انتخاب کنید.
  • برای ساعات باقیمانده امروز سعی کنید افکاری که از ذهن‌تان می‌گذرد را یادداشت کنید بخصوص در لحظه‌ای که باید کار خاصی انجام دهید ولی در برابر این کار مقاومت می‌کنید.
  • در طول زمان بین این جلسه و جلسه بعد فقط یک چیز را تمرین کنید: جسارت و پشتکار. کارنامه‌ای از تمام موفقیت‌ها و شکست‌های‌تان، به همراه دلایل آنها تهیه کنید.
  • 3 نفر از کارفرماهای ایده‌آل خود را پیدا کنید و ایمیلی برای آنها بنویسید و از آنها درخواست مصاحبه کنید. البته این ایمیل را ارسال نکنید بلکه در پوشه درفت (draft) ایمیل نگه دارید. متن این نامه را با خودتان در جلسه بعدی همراه داشته باشید.
  • وقتی برای صرف غذا به رستوران می‌روید، از بین فهرست غذا، کم کالری‌ترین غذای دلخواه خودتان را انتخاب کنید.
  • اگر دوستی دارید که می‌خواهید رابطه خود را با او به هم بزنید، حرف‌هایتان را در نامه‌ای ارسال نشده بنویسید. متن آن را با خودتان تمرین کنید و بعد از طریق یک پیام برایش ارسال کنید. یا اینکه در جلسه بعد آن متن را با خودتان بیاورید تا دو نفری با هم آن را بررسی کنیم چون شاید نیاز به اصلاح داشته باشد.
بیشتر بخوانید
۷ سوالی که ممکن است قبل از رفتن نزد یک روانشناس برایتان پیش بیاید

انجام تمرینات منزل برای نزدیک شدن به موفقیت

گاهی اوقات مراجعه کننده نیاز به یک جهش اولیه دارد تا تمرینات خانه را به خوبی انجام دهد. مثلا اگر او بخواهید پنج نفر از افراد قدرتمند را انتخاب کند تا او را به خدمت بگیرند و در شغل دلخواه خود مشغول شود، من از او چنین سوالی می پرسم: «آیا خودت به تنهایی می توانی تمام این پنج نفر را پیدا کنی یا نیاز به کمک داری تا اولین نفر را به کمک همدیگر پیدا کنیم و بعد، چهار نفر دیگر را به عنوان تمرین در خانه خودت مشخص کنی؟»

رشد شخصیت در افراد به طرق مختلف امکان پذیر است اما قطعا به تمرین و ممارست نیاز دارد.

یا به عنوان مثال دیگر، فرض کنیم مراجعه کننده می‌خواهد با برقراری ارتباط با برخی از دوستان خود به شغلی برسد ولی احساس من این است که ترفند و ضربه او برای ایجاد این ارتباط ضعیف است. درنتیجه از او می پرسم: «چطور می‌توانی با دوستت حرف بزنی تا او را قانع کنی تو را جذب کند؟» ما ممکن است با همدیگر این نوع حرف زدن را بازی کنیم تا او روش درست را یاد بگیرد و مطمئن شویم که ضربه او کاری است.

همچنین تمام صحبت‌های خود را با مراجعه کنندگان ضبط می‌کنیم تا او در خانه بتواند دوباره به آن حرف‌ها و بخصوص دیالوگ‌های تمرین شده گوش دهد و بعد آنها را با خودش تمرین کند.

ما به بعضی از مراجعه کنندگان بخصوص کسانی که تنبلی می‌کنند و تمرینات خود را عقب می‌اندازند کمک می‌کنیم که یک برنامه زمانبندی مرتب داشته باشند تا تمرینات خود را در خانه طبق همان برنامه انجام دهند. در اینگونه موارد احتمالا چنین سوالی از آنها می‌پرسم: «آیا این برنامه زمانبندی به تو کمک کرد تا در زمان‌های منظم در هر روز یا هفته به تمرینات خود با جدیت بپردازی و آنها را مانند ملاقات با یک پزشک جدی بگیری؟»

بیشتر بخوانید
چطور یک مشاور خوب برای خود پیدا کنیم؟

اگر با تمام شرایط موجود باز هم از مراجعه کننده خود اطمینان نداشته باشم که طبق زمانبندی منظم خود عمل کند، از او می‌پرسم: «اگر من برای تعطیلات به شمال رفته باشم، آیا باز هم می‌توانم با اطمینان روی تمرینات منظم تو شرط ببندم که آنها را کامل انجام می دهی، یا فقط مقداری از آنها را انجام خواهی داد؟ اگر مراجعه کننده هر پاسخی به غیر از «شرط‌‌بندی مطمئن» داد، باید از او بپرسم: «چه تغییری می‌توان انجام داد تا حتما تمام تمرینات خود را به طور کامل و طبق برنامه انجام بدهی؟» گاهی اوقات این تغییر می‌تواند تغییر تکلیف باشد، گاهی هم یک یادآوری از پاداشی که از انجام آن تکلیف به دست می‌آورد و یا در مواقعی هم این تغییر می‌تواند مشکل عمیق‌تری باشد که نیاز است در جلسه بعدی بررسی شود.

در پایان، گاهی اوقات از مراجعه کننده خود می پرسم: «اگر این تمرینات به تو کمک کرد، ممکن است هر شب قبل از خواب نمره‌ای به خودت برای انجام تمرینات روزانه و نتیجه‌ای که از آنها می‌گیری بدهی و برای من از طریق ایمیل ارسال کنی؟»

جلسه بعد؛ نتیجه گیری‌های مراحل انجام شده در روانشناسی رشد شخصیت

اگر مراجعه کننده در جلسه بعد گزارش کند که تمام تمرینات خود را در منزل به طور کامل انجام داده است، پاسخ من به طور طبیعی اینگونه است: « عالیه. آیا می خواهی درباره کارهایی که در این مدت انجام دادی برای من حرف بزنی یا آنها را به من نشان بدهی تا بتوانم با نظرات خود کمکی کنم؟»

اگر مراجعه کننده تمرینات خود را انجام ندهد، این طور پاسخ می دهم: «خوب دلایل زیادی وجود دارد که تمرینات خود را انجام نداده ای، مثلا خیلی سرت شلوغ بوده، یا تمرینات بیش از حد سخت بوده یا تصورت بر این بوده که این تمرینات فایده یا ارزشی ندارند و یا هر دلیل دیگری. دلیل خودت چه بوده است؟»

شاید بد نباشد که شما هم، چنین تمرینات خانگی را برای خود داشته باشید و به ارتقای سطح رشد شخصیت خود کمک کنید!

مارتی نمکو، مشاور روانشناسی و مربی زندگی در این ویدیو از مراحل رشد شخصیت در خانه می گوید و به ارائه تمرین هایی در این زمینه می پردازد. شما می توانید متن فارسی این مقاله را در وبسایت هفتادی تحت همین عنوان بخوانید. به زودی ویدیو با زیرنویس فارسی ارائه می گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.