در حال ساختن آینده‌ایم

چیزهایی که باید درباره رابطه باز بدانید

0 10

بسیاری از زوج‌ها اعلام می‌کنند که رابطه زناشویی تک همسری دارند، ولی واقعا چه نوع رابطه‌ای برای زوجین می‌تواند بهترین رابطه باشد؟ آیا داشتن رابطه باز راه حلی برای گذر کردن از شرایط سخت زوجین با یکدیگر است؟

ما در این مقاله، باز هم به مسئله‌ای می‌پردازیم که قبلا در مقاله‌ای مشابه مطالبی را عنوان کردیم و درباره روابط زناشویی چند همسری صحبت کردیم. اطلاعاتی که در این مقاله آورده می‌شود از نظرسنجی انجام شده درباره بهداشت و رفتار جنسی در سال 2012 گرآوری شده است. طبق این نظر سنجی، در میان تمامی افرادی که به عنوان زوج در یک رابطه زناشویی حضور دارند، 8 درصد از آنها دارای رابطه چند همسری بدون رضایت طرفین هستند و 4 درصد از آنها در رابطه باز هستند که با رضایت هر دو زوج همراه است.

اگر بخواهیم زوج‌هایی که رابطه باز دارند را با زوج‌های تک همسر مقایسه کنیم، بیشتر افرادی که در روابط آزاد جنسی حضور دارند معمولا مردها، هم جنس گرایان مرد، همجسنگرایان زن و یا افرادی با تمایلات جنسی به 2 طرف (دوجنسگرایان)، افرادی از اقلیت‌های قومی یا قبیله‌ای، و بالاخره کسانی که از رابطه زناشویی خود راضی نیستند، را شامل می‌شوند. البته اکثر این افراد برخلاف تصورات عموم، تحصیلکرده و یا از طبقات اجتماعی بالایی نیستند.

هرچند که به اشتباه رابطه باز را طیف بسیار وسیعی صرفا در آزادی روابط جنسی می بینند، اما در حقیقت این یک اشتباه بزرگ است.

نویسندگان مقاله‌ای که این نظرسنجی را ارائه کردند، به 2 درصد از زوج‌هایی اشاره کردند که رابطه چندهمسری دارند. این زوج‌ها نگران این بودند که مبادا افرادی نوع رابطه آنها را گزارش دهند بخصوص اگر بدون اطلاع یا رضایت همسر خود اقدام به برقراری رابطۀ دوم یا حتی چندم کرده باشند.

اگر نسل جوان‌تر درگیر رابطه‌های باز شوند، ممکن است درصد رواج رابطه‌های باز تا حد زیادی افزایش پیدا کند.

نکته اصلی که نویسندگان به آن اشاره می‌کنند این است که این دو نوع رابطه چند معشوقگی نباید با هم اشتباه گرفته شوند.

این مسئله واقعا مهم است که همسر یا معشوق شما از روابط دیگری اطلاع داشته باشد و به این رضایت بدهد نه اینکه شما با پنهان کاری به دنبال برقراری روابط عاطفی یا جنسی دیگری باشید.

دکتر ریچ سوین ویلیامز استاد برجسته روانشناسی رشد در دانشگاه کرنل

تاکید این نویسندگان بر این است که معیارهایی مانند هویت، تجربیات، و رفتارهای افرادی که با اطلاع و رضایت زوجین، درگیر روابط چند معشوقگی یا رابطه باز هستند، نباید با سایر مدل‌های ارتباط زناشویی ترکیب شوند و باید جداگانه و به طور منحصر بفرد مورد توجه قرار بگیرند.

همه افراد اعم از پزشک‌های متخصص، مشاوران، مددکاران اجتماعی و سایر افراد مرتبط با این مسئله باید شناخت بیشتری نسبت به این نوع روابط داشته باشند و اطلاعات و دانش خود را در این زمینه بالا ببرند.

نباید تمام روابط چندمعشوقگی و یا چند همسری را فقط به این دلیل که مفهوم و ساختار مشابهی دارند، در یک طبقه قرار داد.

آموزش و اطلاع رسانی، ابزار بسیار مفیدی برای آگاه کردن افراد بخصوص جوان‌ها با مسئلۀ رابطه باز است به شرط اینکه تحت تاثیر نگاه منفی فرهنگ و آداب و رسوم قرار نگیرد.

بیشتر بخوانید
آیا رابطه باز ، رابطه مناسبى براى زندگى است؟

اما آیا می توان انتظار داشت که در دوره‌های آموزشی جنسی برای جوانان، آنها را با روابط باز و فواید آن آشنا کرد؟ آیا مسئولین آموزشی، این مسئله را می‌پذیرند که جوانان با موضوع رابطۀ چند همسری یا رابطه باز به عنوان یک جایگزین سالم و مناسب در مقابل رابطه تک همسری و زناشویی آشنا شوند؟

من در دوره تحقیق خود روی زوج‌های زیادی مطالعه کردم. چون تمامی آنها برای دریافت کمک و مشاوره می‌آمدند، قطعا مشکلاتی در روابط زناشویی خود داشتند.

البته مشکلات آنها یکسان نبود. بدترین مشکل، همانطور که شاید شما هم حدس بزنید، مربوط به زوج‌هایی بود که دارای روابط چند معشوقگی و یا چند همسری بدون رضایت طرف دیگر بودند.

سوالاتی که در مورد مشکلات این نوع زوجین در ذهن شکل می‌گیرد این است که آیا رابطه زناشویی آنها درست شدنی است؟ آیا آنها همچنان باید در کنار همدیگر زندگی کنند یا باید از هم جدا شوند؟ اگر آنها درباره داشتن یک رابط باز با رضایت هر دو نفرشان آموزش می‌دیدند، آیا باز هم این مشکلات برایشان پیش می‌آمد؟

به هر حال، زوج‌هایی هستند که تمایل به تغییر رابطه تک همسری خود و داشتن رابطه باز دارند. با این وجود، معمولا یکی از زوجین اشتیاق بیشتری دارد و زوج دیگر رضایت کمتر. بنابراین مشکل آنها این است که چطور رابطه بازی داشته باشند که هر دوی آنها از آن راضی بمانند.

قوانین رابطه باز چیست؟

چند همسری، داشتن رابطه باز صرفا محدود به رابطه جنسی نیست و حتی می توان رابطه جنسی را از آن حذف کرد.
چند همسری، داشتن رابطه باز صرفا محدود به رابطه جنسی نیست و حتی می توان رابطه جنسی را از آن حذف کرد.

در ادامه به مسائل اصلی که بیشتر از همه در طول جلسات مشاوره خود با زوجین برخورد کردم و اطلاعات اساسی و انگیزه‌هایی که در زوجین برای داشتن رابطه باز مشاهده نمودم را با سوالاتی، برای شما عنوان می‌کنم:

  • شما معمولا چند بار در هفته با همسر خود ارتباط جنسی برقرار می‌کنید؟
  • چه مکانی را برای برقراری ارتباط جنسی انتخاب می‌کنید؟ خانه یا محل دیگر؟
  • آیا رابطه جنسی شما زمانی اتفاق می‌افتد که همسر شما به تنهایی به مسافرت رفته و یا در کنار همدیگر و با هم این تجربه را دارید؟ (به این معنی که آیا نفر سوم یا زوج دیگری در بین رابطه شما وجود دارد یا خیر؟)
  • چه رفتارهای جنسی برایتان قابل پذیرش و مجاز است؟ آغوش گرفتن، ارتباط دهانی، دستی، رابطه از پشت یا همراه با خشونت؟ آیا درطول شب با هم ارتباط جنسی دارید؟
  • آیا با شریک جنسی خود درباره جزییات برقراری ارتباط جنسی صحبت می کنید یا با هم به تماشای فیلم‌های جنسی می نشینید؟ آیا شریک جنسی شما داوطلبانه و با اختیار خود با شما در مورد این جزییات صحبت می‌کند یا حتما باید از او سوالی بپرسید تا در این مورد با شما حرف بزند؟
  • آیا رابطه جنسی شما با هر شخص فقط یک بار انجام می‌گیرد و یا با یک شخص چندین بار رابطه جنسی دارید؟
بیشتر بخوانید
آیا اینترنت منبع مناسبی براى آموزش مسائل جنسی به بچه‌ها است؟

این‌ها موضوعاتی هستند که معمولا بین زوجین، مشکل ساز می‌شوند و برای آن به جلسات مشاوره می‌آیند؛ بخصوص اگر به یک اندازه مشتاق به رابطه باز نباشند.

نویسندگان مقاله‌ای که در بالا اشاره شد، ضمیمه مهمی را به مقاله خود اضافه کردند که چنین هشداری را به همگان می‌داد:

برخلاف انتظارات موجود، افرادی که درگیر روابط باز هستند، نسبت به کسانی که دارای رابطه زناشویی تک همسری هستند، سطح شادی و رضایت جنسی کمتری از روابط متعدد خود دارند.

آنها فرض را بر این گذاشتند که دلیل این اتفاق، احتمالا به خاطر شیوه تعریف رضایت در رابطه توسط زوجینی است که درگیر رابطه باز هستند و یا شاید استانداردهای بالاتری نسبت به سایر ارتباط‌ها برای خود دارند.

شاید زمانی که زوج‌های تک همسر یا تک معشوقه به دلیل روبر شدن با مشکلات زناشویی به سمت رابطه‌های باز سوق پیدا کردند، توقع یافتن یک اکسیر در رابطه‌های باز داشتند ولی توقع‌شان برآورده نشد. چون مشکلات آنها همچنان به قوت خود برقرار بود. به این معنی که تصوری آرمان گونه و خیالی از ربطه باز داشتند که مثلا همزمان می‌توانستند چندین پارتنر جنسی مختلف داشته باشند و رابطه‌شان هم با این پارتنرها عاشقانه خواهد بود.

این فرضیه نشان می‌دهد که زوج‌های تک همسر ابتدا به دلیل داشتن نارضایتی‌ها یا مشکلاتی در رابطه زناشویی، خود به سمت رابطه باز روی آوردند و در نهایت، فقط به روابط جنسی متعدد دست پیدا کردند نه روابط عاشقانه با یکدیگر. کلید حل این مشکل تا اندازه کمی مربوطه به نوع رابطه و بیشترِ آن مرتبط با سطح ارتباط زوجین، تاثیر آنها روی هم و ترکیب شخصیتی آن دو است.

در پایان سوالاتی مطرح می‌کنیم که شاید جواب‌های دقیق هنوز برایشان نتوانیم پیدا کنیم؛ چه تعداد از روابط زناشویی به شکل رابطه باز شروع می‌شوند و به همان شکل باقی می‌مانند یا نهایتا به شکل تک همسری در می‌آیند؟ و برعکس، چه تعداد از زوج‌های تک همسر به سمت روابط باز روی می‌آورند؟ چه معیارهایی برای ارزیابی روابط ما مهم و تعیین کننده است؟ آیا رضایت، شادی، عمر رابطه یا برآوردن نیاز خود یا طرف مقابل معیار کیفیت رابطه است؟

نویسندگان این مقاله معتقدند که برای کشف و کنکاش درمورد روابط مختلف باید تحقیقاتی در آینده صورت بگیرد تا میزان تفاوت شادی و رضایت جنسی در رابطه های مختلف با اطلاعات دقیق و کامل تر مورد بررسی قرار بگیرد. شاید هم تنها نیاز به جستجو و تحقیق عمیق‌تری در منابع موجود باشد تا ناشناخته‌های روابط گوناگون را بتوان مورد بررسی قرار داد.

مطلبی که خواندید، نوشتۀ دکتر Ritch C Savin-Williams، استاد روانشناسی در دانشگاه کرنل بود. وی به طور تخصصی در حوزه‌های مرتبط با زندگی همجنسگرایان مرد، همجنسگرایان زن و دوجنسگرایان تحقیق و پژوهش می‌کند. همچنین، صرفا جهت اطلاع مخاطبین گرامی، این نکته لازم به ذکر است که این مطلب، دیدگاه‌های نویسنده بوده که هفتادی تنها آن را به فارسی برگردانده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.