در حال ساختن آینده‌ایم

چطور یک مشاور خوب برای خود پیدا کنیم؟

0 467

پیدا کردن یک مشاور روانشناس جدید ممکن است خسته کننده و کمی دلهره آور باشد. در ادامه ترفندهایی برای پیدا کردن یک مشاور خوب به شما یاد می‌دهیم.

به عنوان یک متخصص سلامت روح و روان، هر روزه با مواردی برخورد می‌کنم که با من تماس می‌گیرند و یا پیام می‌دهند و از من درباره معرفی یک مشاور یا درمانگر سوال می‌پرسند. این مساله به طور مرتب در بین مراجعین خودم هم اتفاق می‌افتد و معمولا سوال اصلی آنها از من این است: چطور می‌توانم یک مشاور خوب برای خودم پیدا کنم؟ اگر شما هم به فکر پیدا کردن یک مشاور خوب هستید می‌توانید با طی مراحل زیر، مورد مناسبی برای خودتان بیابید:

1. مراحل را در ذهن خود از آخر به اول شروع کنید

روان درمانی چیزی نیست که یک فرمول واحد برای همه داشته باشد. پس مهم است که شما بدانید چه چیزی از مشاوره می‌خواهید. شما قبل از اینکه شروع به جستجوی یک مشاور خوب برای خود بکنید، ابتدا کمی با خودتان فکر کنید که از مشاوره چه چیزی می‌خواهید به دست بیاورید.

یافتن یک مشاور خوب در میان انبوه مشاوران روانشناسی، کار سختی نیست. تنها باید دقت لازم را به کار برد.
یافتن یک مشاور خوب در میان انبوه مشاوران روانشناسی، کار سختی نیست. تنها باید دقت لازم را به کار برد.

من به شما توصیه می‌کنم که برای این کار، از انتها تا ابتدای این قصه را با خودتان مرور کنید. به عبارت دیگر، همین ابتدا تصور کنید که آخرین جلسه مشاوره را با مشاور مورد نظرتان به پایان رسانده‌اید.

چطور متوجه خواهید شد که این مشاوره برای شما مفید بوده است؟ بعد از پایان جلسات مشاوره، قادر به انجام چه کاری خواهید بود که همین حالا با آن مشکل دارید؟ چه چیزی برای شما شدنی خواهد بود که الان برایتان غیرممکن است؟ چه تغییری در زندگی شما ایجاد خواهد شد و چه اتفاقی قرار است در طی جلسات درمانی بیفتد که به این تغییر کمک کند؟ شما با تصور کردن و فکر کردن به این چیزها و نتیجه‌ای که از جلسات مشاوره ایده‌آل خود می‌گیرید، به مرور ایدۀ بهتری برای پیدا کردن مشاوره مورد نظر خود خواهید داشت.

2. ملاک‌های اصلی شما برای مشاوره چه هستند؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که مراجعه به مشاوران روانشناسی دولتی، یا آنهایی که در تلویزیون و برنامه‌های مختلف می‌بینیمشان، فکر خوبی نیست چرا که به نظر می‌رسد باید بر اساس یک سیستمی که دولت مشخص کرده، مشاوره بگیرند.

البته این فکر آنچنان اشتباه و غلط هم نیست. شاید یافتن یک مشاور که بیمه‌ها یا دولت معرفی می‌کنند، شما را به فرد مشاور یا درمانگر مناسبی نرساند.

یک مشاور خوب ، در مرحله اول مشاوری است که شما را قضاوت نکند.

اگر می خواهید هزینه زیادی برای دوره درمانی خود نکنید و ترجیح می‌دهید از طریق بیمۀ خدمات درمانی و صرف هزینه کم، خودتان را درمان کنید، این کار کاملا منطقی است.

اما ممکن است عوامل دیگری به غیر از هزینه هم برایتان اهمیت داشته باشد، مانند پیدا کردن یک مشاور با تجربه و متخصص در زمینه خاص یا کارکردن با کسی که از شیوه درمانی کامل و جامعی استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید
روابط خانوادگی از بین رفته و ۴ راهکار برای بازسازی

بهتر است با دقت بیشتری به این مساله فکر کنید و بیشتر به جای اینکه به فکر هزینه خدمات درمانی باشد، به کیفیت کار فکر کنید. شما نمی‌توانید روی حال خوب خود قیمت بگذارید. زندگی شما ارزشمندتر از پول است و نباید سلامتی روح و روان خود را فدای حسابگی‌های خود بکنید. پس قبل از اینکه خدمات بیمه یا موجودی حسابتان برای شما تصمیم بگیرد، زمان بیشتری برای فکر کردن و جستجوی یک مشاور مناسب اختصاص دهید.

شما باید بیشتر از هر چیزی به ویژگی‌ها و خصوصیات مشاور مورد نظر خود فکر کنید. مثلا بهتر است به دنبال مشاوری بگردید که از نظر جنسیت، سن، تحصیلات، تخصص، موقعیت جغرافیایی، اعتبار، مهارت، شیوۀ درمانی و یا سابقه کاری خود ویژگی‌های ممتازی داشته باشد. بهتر است این ملاک‌ها را برای خود مدنظر قرار دهید تا مشاور ایده‌آل خود را پیدا کنید.

3. تحقیق کردن برای یافتن مشاور خوب

به محض اینکه تصور درستی از مشاوری که به دنبال آن می‌گردید، پیدا کردید و ویژگی‌های مهمی که باید داشته باشد را برای خودتان مشخص کردید، می‌توانید روند جستجو را آغاز کنید.

مشاوره یک تجربه کاملا شخصی است و بنابراین پیشنهادها و تجربیات دیگران هم می‌تواند کمک زیادی به پیدا کردن یک مشاور خوب و ماهر کند.

پس اگر با این قضیه مشکلی ندارید که دیگران مطلع شوند که به دنبال درمان مشاوره هستید، می‌توانید نام چند نفر از مشاورانی را که دیگران تجربۀ ملاقات با آنها را داشته‌اند، بپرسید.

یادتان باشد که شما مجبور نیستید با یک مشاور روانشناس، تا لحظه آخر پیش بروید.

ابتدا لیستی از اسامی این مشاوران تهیه کنید و بعد از میان آنها و همچنین لیست مشاورانی که در سایت‌های پزشکی و سلامت وابسته به وزرات بهداشت وجود دارد، بهترین موارد را بعد از مقایسه انتخاب کنید. سعی کنید نهایتا تعداد 3 الی 10 نفر از مشاوران را در لیست خود داشته باشید.

بعد، تا جایی که می‌توانید دربارۀ این مشاورین، اطلاعات جمع‌آوری کنید و این لیست را به مرور با حذف مواردی که مدنظر شما نیستند به تعداد کمتری برسانید.

در نهایت از شناخت و درک خودتان برای انتخاب بهترین مورد استفاده کنید و به نزد مشاوری بروید که حس می‌کنید از بقیه بهتر است.

4. تماس برقرار کردن

وقتی به مرحله‌ای رسیدید که تعداد محدودی از مشاوران را برای خودتان انتخاب کردید، زمان آن رسیده است که گوشی تلفن را بردارید و شماره دفتر مشاوره را بگیرید.

بسیاری از مراجعین به من می‌گویند که همین مرحله برای آنها ماه‌ها و حتی سال‌ها طول کشیده که با مرکز مشاوره‌ای تماس برقرار کنند.

وقتی که بعد از مدت زمانی طولانی بالاخره موفق می‌شدند به نزد من بیایند، می‌گفتند کاش زودتر این کار را کرده بودیم. من کاملا درک می‌کنم که اولین تماس چقدر می‌تواند سخت و حتی دلهره‌آور باشد. اما اگر شما لیست مشاوران را خودتان بر مبنای جستجوی شخصی خود، تهیه کرده باشید، احتمالا متوجه خواهید شد که اولین تماس شما، تجربه خوشایندی برایتان خواهد بود.

بیشتر بخوانید
نقش روابط در تاب آوری در مقابل مشکلات زندگی
اگر در همان جلسه اول یا دوم، از مشاوره راضی نبودید، می توانید دیگر ادامه ندهید.

این کار شما را یک مرحله به آینده‌ای که در نظر دارید، نزدیک‌تر کرده و مشکلات‌تان در سایه روش‌های درمانی در مشاوره حل می‌شود.

وقتی به این مرحله می‌رسید و می‌خواهید با شماره مدنظر تماس برقرار کنید، مطمئن باشید که حتما با همان مشاوری که پیدایش کرده‌اید صحبت کنید.

برای اولین تماس و اولین گفتگوی خود، لیست کوتاهی از سوالات مهم را آماده کنید تا مطمئن شوید این مشاور دقیقا همان شخصی است که به دنبالش هستید.

سعی کنید زمانی این تماس را برقرار کنید که خونسرد باشید و محیط اطراف شما ساکت و آرام باشد و چیزی حواستان را پرت نکند. شما باید کاملا متمرکز باشید و حواستان را جمع کنید تا به درستی بتوانید تشخیص بدهید که مشاور درستی برای خود انتخاب کرده‌اید.

از هر مشاوری که فکر می‌کنید بهترین گزینه برای شماست، یک نوبت مشاوره بگیرید و این را هم یادتان باشد که هیچ چیزی نمی‌تواند شما را مجبور کند تا متعهد به دوره‌های درمان مشاوره باشید مگر اینکه آن مشاور دقیقا همان فرد مدنظر خودتان باشد.

5. ارزیابی درست؛ آیا مشاور خوب ، واقعا خوب بود؟

به محض اینکه به جلسه مشاوره رفتید و روند درمان را شروع کردید، در جلسه اول، دوم و… بازتاب درستی از تجربه شخصی خود داشته باشید.

با خودتان صادقانه فکرکنید که آیا توانستید با این مشاور ارتباط عاطفی برقرار کنید؟ آیا او رغبتی به شناخت شخصیت شما بدون قضاوت، برچسب زدن یا استدلال کردن، نشان می‌دهد؟ آیا محیط دفتر مشاور برای شما راحت و آرامش بخش بود تا به راحتی احساسات عمیق خود را به او نشان دهید؟ آیا بعد از هر چند جلسه‌ای که تاکنون سپری کردید، احساس امیدواری می‌کنید؟

یادتان باشد در درجه اول، دلایلی که به دنبال یک مشاور می‌گشتید به نیاز خود شما برمی گردد و بنابراین تنها به واسطه تجربه شخصی خودتان می‌توانید او را ارزیابی کنید.

اگر تجربه جلسات اول برایتان خوشایند نبود یا حس کردید این مشاور همان نیست که به دنبالش بودید، جای نگرانی نیست. شما در همین اول کار لزوما نمی‌توانید بهترین مشاور را برای خود پیدا کنید ولی به این معنی نیست که چنین مشاوری وجود ندارد.

کافیست به نفر بعدی در لیست خود رجوع کنید و همینطور ادامه بدهید تا به بهترین موردی که می‌خواهید برسید. شما شایستگی این روند تحقیق و جستجو را دارید و مطمئن باشید که نتیجه زحمات خود را خواهید دید و مورد مناسبی را برای درمان خود پیدا خواهید کرد.

مطلبی که خواندید، ترجمه و اقتباسی از نوشتۀ دکتر Denise Fournier بود. او راهنمایی برای یافتن مشاور متخصص است و به شکل فردی، گروهی و خانوادگی به روان درمانی می‌پردازد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.