در حال ساختن آینده‌ایم

نقش روابط در تاب آوری در مقابل مشکلات زندگی

0 8

روابط صمیمی و حمایت کننده جامعه به افراد کمک می‌کنند تا بر سختی‌ها و مشکلات زندگی فایق آیند.

بسیاری از افراد تاب آوری یا برگشت به زندگی را با تحمل کردن مشکلات برابر می‌دانند ولی تاب آوری لزوما به معنای حل مشکل نیست. تاب آوری یا انعطاف پذیری، کمی فراتر از حل مشکلات است و شامل تحمل سختی‌های ناشی از آسیب‌ها و صدمات روحی است. تعریفی که والش در سال ۲۰۱۶ برای تاب آوری بیان می‌کند اینگونه است:

«بهبود یافتن پس از تجربیات دردناک زندگی، پذیرفتن مسئولیت زندگی و ادامه دادن به زندگی و عشق ورزیدن.»

همچنین والش به معنی دیگری از تاب آوری اشاره می‌کند که توسط بونانو در سال ۲۰۰۴ و لوثار در سال ۲۰۰۶ عنوان شده است:

«تاب آوری شامل روند و پروسه‌‌ای فعالانه است که شخص به شکل درستی خود را با عمق سختی‌ها و مشکلات زندگی سازگار می‌کند.»

شناخت هر چه بیشتر و بهتر مشکلات زندگی و ریز کردن آنها به مشکلات کوچکتر نیز می تواند سهم خوبی در افزایش میزان تاب آوری داشته باشد.

والش به این نکته اشاره می‌کند که بیشتر تحقیقات اولیه‌‌ای که بر روی موضوع تاب آوری انجام شده است بیشتر روی شناسایی ویژگی‌های فردی متمرکز بوده است. نتایج نشان می‌دهد که یک شخص برای اینکه بتواند در مشکلات زندگی تاب آوری داشته باشد ضرورتا نیاز به خوش خلقی و هوش بالایی ندارد ولی داشتن چنین ویژگی‌هایی، کمک زیادی به افراد می‌کند.

همچنین، ارزش قائل بودن برای خود، اعتماد به نفس بالا، و حس امید و همچنین توانایی کنترل خویشتن برای تاب آوری بسیار مفید و تاثیرگذار است (راتر ۱۹۸۷).

با وجود اینکه بسیاری از ویژگی‌های گفته شده در متن بالا در خصوصیات شخصیتی افراد زیادی وجود دارد، این مفهوم قابل برداشت است که افراد یا توانایی تاب آوری مشکلات زندگی را دارند یا ندارند. البته این نکته فارغ از این مسئله است که اهمیت حمایت از یک فرد در چنین تجربیاتی تا چه اندازه اهمیت دارد. همچنین این دیدگاه و نظر به معنی تغییر ویژگی‌های شخصیتی نیست.

بیشتر بخوانید
۷ سوالی که ممکن است قبل از رفتن نزد یک روانشناس برایتان پیش بیاید

ما در برابر برخی از سختی‌ها تاب آوری داریم و در برخی مواقع هم توان تاب آوری در ما وجود ندارد.

دکتر ماریسا کوهن استاد روانشناسی و نویسنده “از اولین بوسه تا بی‌نهایت؛ رویکردی علمی به عشق»

تاب آوری متاثر از روابط اجتماعی است

گروه‌های حمایت کننده و روابط صمیمی یک فرد به او کمک می‌کنند تا بر سختی‌ها غلبه کرده و از آنها سربلند بیرون بیاید. اگر شما حداقل یک نفر در زندگی خود داشته باشید که با شما رابطۀ صمیمی و نقش حمایت کننده داشته باشد، وجود این شخص به شما کمک می‌کند که با مشکلات زندگی راحت‌تر کنار بیایید.

نه تنها مشکلات زندگی تمامی ندارند، بلکه می توانند بیشتر هم بشوند. این هنر ماست که تاب آوری بالاتر و بهتری داشته باشیم.

خانم هارتلینگ در سال ۲۰۰۸ در مطلبی، این نظر که تاب آوری یک «مشکل فردی» است را به چالش کشید و در عوض به این مسئله اشاره کرد که تاب آوری به ارتباطات اجتماعی هم مرتبط است. او معتقد است که ایده آل‌ها در غرب بیشتر روی فردیت و خود شخص برای غلبه بر سختی‌ها تمرکز دارند و قدرت حمایتی جامعه را نادیده می‌گیرند.

پیش از این در مطلبی در خصوص تنهایی، به مساله فردگرایی و همچنین ایجاد وزارت‌خانه‌ای تحت عنوان وزارت تنهایی در بریتانیا اشاره شد.

ایجاد “وزارت تنهایی” در بریتانیا؛ آغاز بحث سیاسی در آلمان

هارتلینگ به نظریه فرهنگ رابطه‌‌ای (RTC) در پیشرفت روانشناختی ارجاع می‌دهد که بهبود سلامت روح و روان را با رابطه‌های اجتماعی درگیر می‌داند. بر مبنای این دیدگاه، ارتباطات اجتماعی ما نه تنها به ما کمک می‌کنند که در برابر سختی‌ها و مشکلات، تاب آوری داشته باشیم بلکه مهارت‌های موردنیاز ما برای تاب آوری را هم تقویت می‌کنند. روابطی که رشد شخصیتی ما را تقویت می‌کنند می‌توانند از طریق پیوند و اتصال، قدرت تاب آوری ما را بالاتر ببرند.

بیشتر بخوانید
فعالیت هایی در منزل برای کمک به رشد شخصیت بزرگسالان

با اینهمه افراد در شرایط و موقعیت‌های مختلف باید به شکل جداگانه یا حداقل در یک حالت گروهی بررسی شوند و نمی‌توان تمام اقشار و گروه‌ها را ذیل یک پرچم مشترک آورد.

بیشتر بخوانید:

پناهجویان با مشکلات روانی‌شان تنها مانده‌اند
روان درمانگر: بیشتر پناهجویان از افسردگی رنج می برند

والش همچنین از نقطه نظر رابطه هم به تاب آوری نگاهی می‌اندازد و اشاره می‌کند که زمانی که کل سیستم در یک خانواده توانایی عبور از مشکلات و برگشتن به روال عادی زندگی را دارد، آن خانواده در سختی‌ها مقاوم و تاب آور است.

معمولا خانواده‌هایی که روحیات خوش بینانه دارند، به زندگی امیدوار هستند و روابط حمایتی خوبی نسبت به یکدیگر دارند احتمال بیشتری هم دارد که در سختی‌ها از خود تاب آوری نشان دهند. همچنین، خانواده‌های مقاوم و قوی در حل مشکلات با هم یکدل و یک صدا هستند و داشته‌هایشان را با یکدیگر سهیم می‌شوند. (والش ۲۰۱۶).

خوشبختانه مسیر پیش روی شما هموار خواهد بود و می‌توانید سختی‌هایی که در مسیر زندگی قرار می‌گیرد را کنار بزنید. حتی اگر این سختی‌ها و مشکلات زندگی، دشوار و پیچیده باشند، مطمئن باشید نیازی به ویژگی‌های خارق العاده ندارید و لزوما قرار نیست به تنهایی این مشکلات را حل کنید. اگر به حمایت اطرافیان یا جامعه تکیه کنید، می‌توانید بر آنها غلبه نموده و به زندگی برگردید.

مطلبی که خواندید، ترجمه و اقتباسی از نوشتۀ دکتر Marisa T. Cohen بود. او استاد در رشته روانشناسی، پژوهشگر حوزۀ روابط میان فردی و همچنین نویسندۀ کتابی تحت عنوان از اولین بوسه تا بی‌نهایت؛ رویکردی علمی به مقوله عشق است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.