در حال ساختن آینده‌ایم

عادت‌های کوچک که عشق را زنده نگه می‌دارند

0 123

همین لبخندها، سر تکان دادن ها و آره گفتن های هر روزه است که برای عشق ورزیدن مهم است نه ثروت و جواهرات.

بسیاری از افراد معتقدند که عشق را می‌توان از طریق چشم‌ها و حرکات صورت منتقل کرد نه اینکه با پول قرض کردن یک انگشتر الماس بزرگی بگیرید یا با لگو در حیاط پشتی بنای تاج محل بسازید.

در حقیقت، یک رابطه شاد و عاشقانه از ابراز علاقه زیاد و نشان دادن توجه و اهمیت به طرف مقابل ایجاد می‌شود که بارها در طول روز اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات حتی با کارهای معمولی مثل یک بلۀ گوش‌نواز، یک لبخند زیبا و یا یک سر تکان دادن هم می‌توانید عشق خود را ابراز کنید.

یک بله گوش نواز یا یک جانم گفتن، خود عشق است که می تواند زندگی شما را متحول کند.

اینها واکنش‌ها و پاسخ‌های عاطفی است به چیزی است به نام «دعوت برای ارتباط» که توسط محققین مقوله ازدواج به نام‌های جان گاتمن و جانس درایور نامگذاری شده است. این دعوت به ارتباط، کارهای بسیار کوچکی است که افراد در حین رابطه عاطفی خود برای جلب توجه، محبت و یا حمایت عاطفی طرف مقابل انجام می‌دهند.

بیشتر این رفتارها به معنی دعوت به عشق و محبت تعبیر نمی‌شوند. مثلا همسر شما ممکن است از شما بپرسد که آیا زمان پایان تمرین فوتبال فرزندتان را می‌دانید یا آستین شما را بکشد و بگوید: «هی، آن کلاه مسخره را روی سر آن پسر ببین!»

عمری با احترام گفتگو کردن چیزی به جز عشق نیست و این عاشقی می تواند تا پایان همراه باشد.

شما می توانید به سه مدل به این رفتار او واکنش نشان دهید: اینکه درخواست یا دعوت او را نادیده بگیرید (دور شدن)، ابراز ناخوشایندی کنید (مخالفت کردن) و یا جواب عاشقانه‌ای بدهید (نزدیک شدن).

بیشتر بخوانید
۹ گام برای تبدیل عادت‌های رفتاری به تغییرات ماندگار؛ چگونه حال بهتری داشته باشیم؟

البته نزدیک شدن به معنی پاسخ شاعرانه دادن نیست. بلکه فقط به معنی این است که جواب توجه محبت آمیز همسر خود را با پاسخی مناسب مثل یک سر تکان دادن، تایید کردن و یا حتی بغل کردن بخصوص اگر او ناراحت باشد، بدهید. همین اداهای کوچک هم به آنها ثابت می‌کند که برای شما مهم هستند.

در تحقیقی که گاتمن و درایورز انجام دادند، تعاملات و رفتارهای بین زوج‌های تازه ازدواج کرده را مورد مشاهده قرار دادند و سپس همین رفتارها را در 6 سال بعد هم بررسی کردند.

عشق محدود به یک روز مشخص مثل ولنتاین نیست. زوج های عاشق هر روز عشق می ورزند و ولنتاین یک روز عادی برایشان خواهد بود مثل همیشه.

در نمره‌ای که بعد از 6 سال به رفتار این زوج‌ها داده شد، زوج‌های تازه ازدواج کرده در 86 درصد از مواقع، به طور میانگین، رفتار نزدیک و پاسخ محبت آمیز به هم می‌دادند. اما زوج هایی که کارشان به طلاق کشید، حدود 33 درصد چنین رفتاری از خودشان محبت گونه‌ای نشان نمی‌دادند.

یافته های آنها این جمله معروف از اریک فروم را به ذهن تداعی می‌کند: «عشق را در عمل باید دید». عشق چیزی است که باید انجامش بدهید. از طرفی، خبر خوب دیگری که درباره عشق وجود دارد این است که شما روی نحوه عشق ورزیدن در رابطه خود کنترل دارید.

اگر رابطه شما چیزی کم دارد، چیزی مثل عشق، محبت، سرگرمی، بهتر است با طرف مقابل خود درباره دعوت به ارتباط و پیوند حرف بزنید. از او بخواهید که فقط برای یک هفته هم که شده چیزی را با شما امتحان کند.

فارغ از اینکه هر کدام‌تان چه کاری انجام می‌دهید، چقدر بعد از یک روز طولانی خسته می‌شوید و سعی کنید با انجام همان رفتارها و اداهای کوچک و عاشقانه با طرف مقابل ارتباط حسی برقرار کنید.

بیشتر بخوانید
تنش در زندگی مشترک و ۱۶ روش برای فهمیدن آن

بعد از گذشت یک هفته نتیجه را بررسی کنید که حستان نسبت به همدیگر چگونه است. به این فکر کنید که آیا می‌خواهید آن را مانند یک عادت در رابطه خود به کار ببرید؟

انجام این کار باعث می‌شود که وقتی به همراه همسرتان در حال تمیز کردن حیاط یا در حال انتظار در صف نانوایی یا هر جای دیگری که هستید، عشق در هوای شما پراکنده خواهد بود.

در نتیجه، شادترین روز ولنتاین برای یک زوج عاشق تنها مثل یک پیام بازرگانی است که از بین روزهای عادی آنها رد می‌شود نه اینکه امید آخر آنها برای عشق ورزیدن باشد.

زوج‌هایی که روز ولنتاین را به عنوان منجی رابطه خود می‌بینند سعی می‌کنند تمام توجهی را که در روزهای عادی و در کل سال از همسر خود دریغ کرده‌اند، به طور یکجا تحویلش دهند و با کارهای عجیب آن را جبران کنند.

ولی طبق یافته‌های گاتمن و درایورز «عشق این نیست که در جزیره‌ای با یک ویلا» پیدایش کنی بلکه هر روز، و از طریق راه‌های کوچک ولی مهم و البته بی‌شمار اتفاق می‌افتد.

مطلبی که خواندید، ترجمه‌ای بود از نوشتۀ خانم Amy Alkon. او نویسندۀ کتاب‌های “من مردم بی‌ادب را می‌شناسم” و “رفتارهای خوب برای انسان‌های خوب” است. وی همچنین خود را در وبسایتش، نویسندۀ کتاب‌های علمی کاربردی در حوزۀ رفتاری و رفتارشناسی معرفی کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.